Az európaiak elutasítják a techóriások önkényes cenzúráját
SZÁZADVÉG FOLYÓIRAT
A Századvég olyan társadalomtudományi folyóirat, amely programszerűen vállalja a megközelítések sokféleségét, a politika méltóságát.
A szerkesztők az egyes számokat hívószavak köré szervezik, és arra törekednek, hogy a fiatal kutatói nemzedék megjelenhessen komoly szakmai reputációjú tudósok társaságában. Konkrétabban fogalmazva: a szerkesztők olyan társadalom- és bölcsészettudományi folyóiratnak tekintik a Századvéget, amelynek fő érdeklődési területe a politikum világa – a szó tágan felfogott értelmében. Ez az érdeklődés azonban nem jelent egyúttal közéleti vagy aktuálpolitikai orientációt: a Századvég tudományos folyóirat, melynek kizárólagos szerkesztési szempontja minőségi. Ugyanakkor a Századvég nem szaktudományos, hanem interdiszciplináris folyóirat, amely általában a társadalomtudományos érdeklődésű folyóirat-olvasó közönséghez szól. Napjaink töredezett szakmaiságú és világnézetű Magyarországán a Századvég a tudományos eszmecsere terepe kíván maradni – megőrizve így azt a szerkesztői hitvallást, amelyet a folyóirat történelme során minden szerkesztőség is magáénak vallott.
Aktuális szám (87.)
Megjelent a Századvég folyóirat legújabb száma, amelynek hívószava: HUMOR.
„A humor csak álarcát viseli a nevetségesnek. Alapjában véve fönséges. Nevetséges álruhában rejtezett sírás. A komikum tisztán csak nevettet, semmi keserű íz nem vegyülvén a nevetéshez. A szatíra javítani akar; a humor a fájdalomból ered. A komikus író nevet a világ bohóságain, mulatja magát és másokat velük. A szatirikus csúffá teszi azokat, hogy térjenek eszökre. A humoros író mély fájdalmat érez a világ romlásán, de nem lévén reménye javítani, kétségbeesetten kacag önmaga és a világ felett.”
A tartalomból:
TANULMÁNYOK
Adamikné Jászó Anna
Az elmeél (acumen), a komikum, a humor és a nevetés (risus)
Nemesi Attila László
Nyelvészeti humorelméletek
Balázs Géza
A nyelvi humor antropológiája
Hidasi Judit
A humor interkulturális vetületei
Szombathy Zoltán
Humor az arab kultúrában
Bódi Lóránt
Humor és vészkorszak
Istók Béla
Humoros vagy sértő? Az internetes mémek elmélete és gyakorlata
Danka István
Verbális és vizuális humor és irónia az internetes trollkodásban
RECENZIÓ
Kovács Gábor
Alámerülés vagy fürdő? A szubkultúra-kutatás új útjain
Komár Zita
A „veszélyes másik”. A modern, diplomás nő eszményképének megjelenése
Lapozzon bele a kiadványba vagy töltse le a teljes számot a borítóra kattintva.